Alegorija Sluha, pripisano Almanachu,olje, platno, druga polovica 17. st., 89,7 x 139,4 cm, inv. št. S / 848. Foto: © Narodna galerija, Ljubljana
Slika je iz cikla Alegorije Petih čutov, ki so bile leta 1967 pripisane Janezu Andreju Straussu, pozneje pa Almanachu in so del stalne razstave v glavni dvorani Stare grofije v Celju. Na sliki je upodobljen mož, ki je obrnjen proti odprtim vratom, skozi katera se je morda ravnokar vrnil z lova. V desnici drži steklenico z zavitim vratom med tem, ko mu s palca levice visita flavti, so ostali prsti prislonjeni k ušesu kakor, da bi hotel slišati, ali se mu bo še kdo pridružil. Ob oknu s šesterokotnimi stekelci je obešen klobuk s peresom. Na mizi so na košaro privezane uplenjene ptice, zraven pladnja s sadjem so na mizi še porcelanasta posodica s pokrovom in preostale uplenjene ptice, ena pa je obešena na steno v ozadju. Na levi strani skozi odprta vrata vidimo pokrajino s cerkvijo.
Slikar z vzdevkom Almanach (Almanah, Almanak, Almenaco Belga) je bil najverjetneje flamskega rodu. Delal je na Kranjskem v 2. pol. 17. stoletja. Zelo verjetno je, da gre za umetnika, ki je iz domovine odpotoval v Italijo, in se je na poti domov ustavil v Ljubljani. Pri njem je osnovni problem njegova identifikacija. Njegov vzdevek se namreč pojavlja samo v zapuščinskih inventarjih pri popisih slik ne pa tudi v drugih primarnih virih na podlagi katerih bi lahko umetnika prepričljivo povezali z imenom kakšnega na Kranjskem živečega in delujočega slikarja. V Valvasorjevi Slavi vojvodine Kranjske je trikrat omenjen in ostaja še vedno zelo skrivnosten.